Ekonomi

Kız Kulesi Mayıs’ın ilk haftası açılıyor

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ve Bilim Kurulu üyeleri Prof. Mimar Han Tümertekin, Kız Kulesi’nin birkaç hafta içinde açılışa hazır hale geleceğini belirtti.

Son deprem faciasının ardından Kız Kulesi’nde yürütülen çalışmanın çok isabetli bir karar olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, “Bu çalışma ile yapının sadece üst kısmında değil, alt kısmında da eksiklikler giderilmiş oluyor. platform ve deniz tarafında fark edilmiştir.

Bununla ilgili konsolidasyon ve güçlendirme çalışmaları gerçek anlamda tamamlanmıştır. Platform çevresinde bir gözetleme çalışmamız var. Aslında şu anda süreçteki iki aylık gecikmenin asıl sebebi bu sarsıntıya karşı alınacak ekstra önlemler. Mayıs ayının ilk haftasında prestijle açılışını yapacağız” dedi.

“Kule müzesi”

Ersoy, “Yurtdışındaki ikonik yapılar gibi burası da kule-müze olarak hizmete açılacak ve başta Türk ziyaretçiler olmak üzere dünyanın her yerinden ziyaretçilere açık olacak.” Ersoy, “Eskiden Kız Kulesi’ni İstanbul’dan izlerdik, şimdi İstanbul’u Kız Kulesi’nden izleyeceğiz” dedi.

habergokcebey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu